ارمنستان

شهرهای مهم کشور ارمنستان

شهرهای ارمنستان ، شهرهای مهم کشور ارمنستان

 ارمنستان کشوری است که در میان اروپا و آسیا قرارگرفته است. این کشور در زمینه تاریخ، ریشه‌های فرهنگی، فرهنگ غذا خوردن و همچنین زیبایی‌های طبیعی   حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.  در تخت کوروش ایرانیان قصد داریم تا ده شهر ارمنستان را به شما معرفی کنیم تا در هنگام سفر به این کشور حتما به این شهرها نیز سر بزنید. با شهرهای ارمنستان آشنا می شویم می توانیم با تاریخ و تمدن کشور و شهرهای ارمنستان آشنا شویم و ارتباط برقرار کنیم می توانیم به راحتی انتخاب کنیم کدام شهر را برای سفر انتخاب کنیم.

از جمله شهرهای ارمنستان می توان شهرهای زیر را نام برد:

 ایروان

 گیومری

 وانادزور

 ایروان ارمنستان:

شهر ایروان پایتخت کشور ارمنستان است و یکی از شهرهای ارمنستان و بسیار مهم این کشور محسوب می شود. شهر ایروان بزرگترین شهر در کشور ارمنستان می باشد و در امتداد رود هرازدان قرار دارد. شهر ایروان مرکز اداری و فرهنگی ارمنستان محسوب می شود. شهر ایروان در دامنه کوه آرارات و در کرانه رود هرازدان واقع شده است. خطوط راه آهن گسترده ای از این شهر منشعب شده است. شهر ایروان قطب بازرگانی فرآورده های کشاوری نیز است. علاوه بر این کارخانه های ایروان در زمینه فرآوری فلزات، ماشین آلات، لوازم برقی، شیمیایی، بافندگی و غذایی فعالیت دارند.

شهر ایروان به راستی شهر فوق العاده است. در این شهر می توانید فرهنگی غنی این شهر را مشاهده کنید و از در کنار   مردمی خونگرم و مهمان نواز بودن این شهر لذت ببرید. شهر ایروان پایتخت ارمنستان است و وجهه جهانی دارد امام این تمام کار نیست. شهر ایروان چیزی فراتر از یک پایتخت معمولی و شلوغ است. ایروان شهری جهانی و امن برای گردشگران سراسر دنیا محسوب می شود و   فرقی نمی کند از تهران به این شهر بروید یا از لس انجلس، در هر صورت با آغوش باز مردم مواجه خواهید شد. این شهر میزبان هزاران گردشگر و مسافر است که در سطح شهر به گشت و گذار می پردازند.

 اشتاراک:

در مورد این شهر افسانه ای وجود دارد که روایت می کند از سه خواهر که در شهر شتاراک زندگی می کردند و هر سه عاشق شاهزاده می شوند. دو خواهر بزرگتر برای خوشبختی خواهر کوچکتر تصمیم به خودکشی می گیرند و یکی از آن ها با لباس قرمز و دیگری با لباس زرد خود را به ته دره اشتارک می اندازند.

آشنایی با مناطق گردشگری ارمنستان بیشتر بخوانید: آشنایی با مناطق گردشگری ارمنستان

معرفی شهر ایروان ارمنستان بیشتر بخوانید: معرفی شهر ایروان ارمنستان

خواهر سوم هم از ناراحت لباس سفید رنگی می پوشد و خود را به ته دره می اندازند و از آن به بعد شاهزاده سرکیس به یاد آن ها سه کلیسا به اسم رنگ های لباسشان در دره می سازد و براساس این افسانه طی قرون مختلف در این دره سه کلیسا ساخته شده است که بهترین کلیسای باقی مانده کلیسای قرمز است که در قرن هفتم میلادی ساخته شده است و ساخت کلیسای سفید به قرن ششم و کلیسای زرد به قرن سیزده و چهارده مربوط می شود یکی دیگر از مناطق دیدنی ارمنستان در اشتاراک پلی است که از دره کاساخ می گذرد.

 گیومری ارمنستان:

دومین شهر در کشور ارمنستان گیومری می باشد که در شمال غربی کشور قرار دارد و با شهر ایروان تنها صد و بیست و شش کیلومتر فاصله دارد. این شهر در طول زمان چندین بار تغییر نام داشته است.

 اجمیازین:

چهارمین شهر بزرگ کشور ارمنستان در غرب ایروان قرار دارد و مرکز روحانیت کشور و محل نشست اسقف اعظم می باشد. شهر اجمیازین از قرن سه و چهار قبل از میلاد مسیح ساخته شده است و واقارشابات نام داشته است و در آن زمان پایتخت ارمنستان بوده و تا قرن چهارم میلادی مهم ترین شهر بوده است. مهم ترین جاذبه اجمایزین که مورد توجه بسیاری از گردشگران ارمنستان و اجمیازین قرار می گیرد این است که روایت شده است که در زمان شاه   عباس علما و وزرای ارمنی بسیاری ساکن ایران بوده اند که تصمیم برگشت به ارمنستان داشتند.

ولی شاه عباس برای مانع شدن خروج آن ها از کشور تصمیم می گیرد که سنگ کلیسای اجمیازین را به ایران برده و این تصویر شاه عباس را بروی دیوار حک کنند و در نهایت شاه عباس با دیدن تصویر خود از این کار منصرف شده و تصمیم می گیرد.

کلیسایی با همین شکل و معماری در جلفای اصفهان بنا کند تا کنون باقی مانده است و مرکز روحانیت مسیحی در اصفهان می باشد. شهر اچمیادزین یک شهر بسیار مقتدر در کشور ارمنستان محسوب می شود اغلب افرادی که در این شهر زندگی می کنند مذهبی هستند به طور کلی شرایط زندگی در این کشور مختلف است.

این شهر به طور کلی یکی از بهترین شهرهایی اسن که در کشور ارمنستان قرار دارد. شهر وانادوز یکی از شهر های بسیار مهم کشور ارمنستان است که به طور
کلی در بخش های شمالی این کشور قرار دارد. این شهر برای کسانی که دوست دارند با تاریخ کشور ارمنستان آشنا شوند گزینه بسیار خوبی محسوب می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *